ZASADA DZIAŁANIA

W dzisiejszych czasach większość z nas nie potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest instalacja fotowoltaiczna i po co montujemy instalacje fotowoltaiczne w swoich domach.

Moduły do odpowiedniej produkcji potrzebują promieniowania słonecznego dzięki czemu wytwarza się zjawisko fotowoltaiczne pozwalające wyprodukować energię a dokładnie prąd stały. Następnie dzięki kablom solarnym jest on przesyłany do falownika (serca instalacji), który przemienia go w prąd zmienny pozwalający zasilić nasze domowe odbiorniki.

RODZAJE INSTALACJI

W kwestii instalacji fotowoltaicznych wyróżniamy dwa rodzaje systemów:

  • On-grid
  • Off-grid

Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj – system “on-grid” to nic innego jak instalacja podpięta do sieci elektroenergetycznej, gdzie produkowana energia zużywana jest na bieżąco a wszelkie nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego, z którym mamy podpisaną umowę.

Instalacja w systemie “off-grid” jest niezależna, nie zostaje ona podpięta do sieci a wyprodukowana przez nią energia gromadzi się w akumulatorach.

SKŁAD INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Głównym elementem naszej słonecznej instalacji są moduły fotowoltaiczne czyli tzw. PANELE FOTOWOLTAICZNE (potocznie zwane baterie lub ekrany), ich budowa polega na szeregowo połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Moduły głównie dzielą się na dwa najczęściej stosowane rodzaje:
polikrystaliczne oraz monokrystaliczne – w zależności od rodzaju zastosowanych ogniw.

Kolejnym elementem, który wchodzi w skład naszej instalacji jest inwerter (falownik) czyli serce naszej instalacji. Jest on bardzo ważnym urządzeniem, ponieważ jest odpowiedzialny za zmianę prądu stałego na prąd zmienny, czyli pracę całej instalacji. Większość inwerterów aktualnie na rynku pozwala nam monitorować instalacji podczas jej pracy w czasie rzeczywistym oraz informować na bieżąco o powstałych problemach. Ważne przy wyborze falownika jest aby zwrócić przede wszystkim uwagę na pewną markę, dobry serwis a przede wszystkim jakość. Pamiętajmy, że jest to serce naszej instalacji bez którego nie będzie ona sprawnie pracowała, przy wyborze priorytetem powinna być jakość/wytrzymałość aniżeli cena.

Pozostałymi elementami naszej mikro-instalacji są zabezpieczenia przepięciowe, przewody solarne, które łączą ze sobą panele fotowoltaiczne i inwerter oraz kabel energetyczny służący do podłączenia falownika z rozdzielnią w naszym domu.

BILANSOWANIE/KALKULACJA

W momencie gdy mamy już zamontowaną instalacje fotowoltaiczną ostatnią rzeczą, którą należy zrobić to wymieć licznik na dwukierunkowy. Od momentu zgłoszenia naszej mikro-instalacji zakład energetyczny ma obowiązek wymienić nasz licznik w ciągu 30 dni.

Zadaniem nowego licznika jest zliczanie energii zarówno tej, którą prosument produkuje jak i tą, którą pobiera z sieci publicznej. Wyliczenia te są podstawą rozliczania prosumenta z zakładem energetycznym. Dzięki takiemu kalkulowaniu w momencie wyprodukowania nadwyżki energetycznej w miesiącach letnich, nie ma problemu żeby wykorzystać ją zimą do zasilenia domu. Od momentu wprowadzenia wyprodukowanej nadwyżki do sieci prosument ma możliwość skorzystania z niej przez 365 dni.

Jak mówi Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, takie rozliczenie odbywa się bezgotówkowo. To od wielkości instalacji zależy sposób w jaki będzie przebiegać rozliczanie się. W momencie gdy na bieżąco zużywamy wyprodukowaną nadwyżkę, zyskujemy najwięcej ponieważ możemy wykorzystać aż “100%” – natomiast gromadząc ją, czyli jeśli wprowadzamy ją do sieci – otrzymujemy opust:

  • 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (instalacja do 10 KW)
  • 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (instalacja od 10 kW do 50 KW)