KOSZT INSTALACJI

Koszt instalacji dla domów jednorodzinnych waha się od 18 000 zł do 45 000 zł w zależności od mocy. W przypadku instalacji fotowoltaicznych nie da się uogólnić kosztu instalacji, bowiem na jej cenę składa się wiele czynników. Głównym jest oczywiście jest zapotrzebowanie energetyczne czyli tzw. moc instalacji – dobierana indywidualnie na podstawie rocznego zużycia prądu. Kolejnymi elementami, które są równie istotne to rodzaj komponentów, umiejscowienie instalacji (z uwagi na możliwość montażu zarówno na budynku bądź gruncie – cena systemu montażowego może się różnić).

ZWROT/ZYSK

Wiele firm zajmujących się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych zachwala i wręcz promuje się, mówiąc o tym ile to prosumenci mogą zaoszczędzić a nawet zyskać decydując się na zakup i montaż instalacji słonecznej. Postarajmy się teraz w przybliżeniu oszacować ile rzeczywiście i w jakim czasie jesteśmy w stanie zyskać z posiadania takowej instalacji. Załóżmy zatem, że instalacja, której moc szczytowa wynosi 5 kWp w ciągu roku jest w stanie dostarczyć około 5000 kWh energii elektrycznej. Koszt montażu instalacji wraz z wszystkimi komponentami wynosi ok 25 000 zł. Dodatkowo dzięki dofinansowaniu z programu „Mój Prąd” zwrócone nam zostanie 5000 zł oraz istnieje możliwość odliczenia 18% wartości instalacji od podstawy opodatkowania PIT co w ogólnym rozrachunku nam daje kwotę 16 400 zł. Instalacja o mocy 5 kWp pozwala nam pokryć zapotrzebowanie roczne przy rachunkach o wysokości 2650 zł/rok.

16 400 zł / 2650 zł/rok = 6,18 lat

Po tym czasie możemy powiedzieć, że nasza instalacja zaczyna przynosić zysk.

Jak widać, jesteśmy w stanie realnie zaoszczędzić pieniądze decydując się na własną mikro instalację w naszym domu. Logiczne jest, że kwestia wielkości instalacji oraz czas tzw. zwrotu jest kwestią indywidualną i dokładne dane możemy uzyskać dopiero po indywidualnej konsultacji i wycenie zapotrzebowania.